Chcem investovať
Nvidia predbehla Microsoft a stala sa najhodnotnejšou firmou sveta
20. 06. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Výrobca čipov Nvidia, známy predovšetkým medzi hráčmi vďaka grafickým kartám, sa stal najhodnotnejšou verejne obchodovanou spoločnosťou na svete. Po utorňajšom náraste akcií o 3,6 % prekonala trhová kapitalizácia Nvidie hranicu 3,34 bilióna dolárov. Tým predbehla doterajšieho lídra Microsoft s kapitalizáciou 3,32 bilióna dolárov.

Nvidia ťaží z prudkého rastu trhu s umelou inteligenciou (AI). Jej akcie stúpli od začiatku roka o viac ako 170 % a raketový nárast zaznamenali po májovom zverejnení výsledkov za prvý kvartál 2024. Oproti koncu roka 2022 sa akcie Nvidie zhodnotili viac ako deväťnásobne.

Úspech Nvidie pramení z dominancie v oblasti procesorov pre AI v dátových centrách (80 % trhu). Podiel na tomto trhu rastie vďaka spoločnostiam ako OpenAI, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a ďalším, ktorí súťažia o čipy na vývoj a prevádzku náročných AI modelov. Príjmy Nvidie z tohto segmentu v poslednom kvartáli medziročne vzrástli o 427 % na 22,6 miliardy dolárov, čo predstavuje až 86 % celkových tržieb.

Hoci Nvidia dlhé roky pôsobila predovšetkým ako výrobca herných čipov, za posledné dva roky jej akcie raketovo stúpli vďaka rastúcemu dopytu po technológiách pre AI. Tento vývoj vyniesol spoluzakladateľovi a CEO Jensenovi Huangovi majetok v hodnote približne 117 miliárd dolárov. Vďaka tomu sa stal 11. najbohatším človekom sveta podľa magazínu Forbes.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.