Chcem investovať
Odlišujú sa ženy – investorky od mužov – investorov?
15. 02. 2024 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Dnešné aktívne ženy túžia byť finančne zabezpečené a oveľa viac sa zapájajú do finančného chodu domácnosti. Potvrdzujú to aj štatistiky. V generácii Baby boomers (t.j. ženy narodené v rokoch 1946 – 1964) sa iba 40 % žien považuje za sebestačné vo finančných rozhodnutiach. Z generácie mileniálok alebo generácie Y (narodené 1980 – 1995) je to už 70 %.

Počet ženských investoriek aj preto vo svete zo dňa na deň stúpa a stúpa aj hodnota ich investičných účtov. Podľa štúdie McKinsey z roku 2020 sa do konca roka 2030 presunie do rúk ženských investoriek až 30 biliónov amerických dolárov. Trendom je aj postupný nárast počtu žien – wealth manažérok, ktoré investorkám pomáhajú v zveľaďovaní ich majetku.

Aké sú podľa našich skúseností ženy –  investorky?

  1. Sústreďujú sa na dlhodobejšie ciele, ktoré obvykle spájajú so životnou udalosťou, napr. školné pre dieťa, nové bývanie alebo rezerva na dôchodok.
  2. Sú konzervatívnejšie, vyberajú si skôr tradičné typy investícií s nižšou mierou rizika.
  1. Neboja sa poradiť a dôverujú odborníkom.
  2. Investičný konzultant/ka im musí aj osobnostne „sedieť“, rady konzultujú so ženskými poradkyňami.
  3. Majú menej času venovať sa finančným rozhodnutiam, ale chcú byť viac informované .

Na základe týchto charakteristík, ktoré sme z našej dennej praxe vypozorovali, odporúčame ženám- investorkám, aby investovali pravidelne a dlhodobo. Ideálne s pomocou odborníkov.

Aký je ideálny začiatok investovania pre ženy ?

Na začiatok odporúčame zriadenie investičného sporenia vo forme pravidelného investovania. Ide o dlhodobé investovanie do globálnych akcií prostredníctvom indexových fondov s cieľom vytvoriť si rezervu na dôchodok, na vzdelanie detí alebo finančnú rezervu ako alternatívny zdroj príjmu.

Spĺňa všetky požiadavky, ktoré majú ženy investorky najčastejšie:

  • Sleduje dlhodobý cieľ – napr. školné pre dieťa na kvalitnej strednej či vysokej škole.
  • Nevystavuje vás riziku, že investujete v nesprávny čas, rozdeľuje investíciu v čase.
  • Má nízke vstupné náklady – stačí 100 eur mesačne.
  • Šetrí čas – stačí správne nastaviť stratégiu a nemusíte sa tomu na dlhšie obdobie venovať.
  • Zabezpečuje dlhodobý rast majetku – zhodnotenie v päťročnom horizonte je 6,4 % p.a.

Čo robiť, ak sa rozhodnete investovať vyššiu sumu?

Je veľmi dôležité, aby ste už na začiatku zvážili niekoľko zásadných vecí. Konkrétne koľko peňazí chcete investovať, aký je váš časový horizont, na koľko rokov chcete investovať, aký očakávate výnos, čo má byť tá finálna suma a cieľ. Takisto je veľmi dôležité, aby si zvážili aj to, aké riziká chcete ako investor/ka podstupovať. Či a nakoľko ste ochotný/á v nejakom čase akceptovať aj dočasnú stratu.

A podľa toho nám vyjde rizikový profil investora/rky, ktorý môže byť od veľmi konzervatívneho po veľmi dynamický. Väčšina ľudí sa nachádza niekde medzi týmito dvomi extrémami. Akonáhle máme takýto profil, tak už vieme, ako vám pripraviť na mieru investičné portfólio. A urobíme to a poradíme vám veľmi radi. Stačí, ak nám napíšte mail na info@across.sk.

Autor:
Jana Holíková

Chief Sales Officier
Je absolventkou Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore ekonomika a manažment podniku. Od roku 2005 pôsobí v bankovom sektore, pracovala na rôznych pozíciach v retailovej sieti. V Across Private Investments začala pôsobiť v roku 2023 a to na pozícii Chief Sales Officer. Už takmer 15 rokov sa venuje privátnemu bankovníctvu, hľadá ideálne investičné riešenia pre najbonitnejších klientov. Je zakladateľkou Ladies´ Business Clubu, ktorý sa sústredil na prepájanie a vzdelávanie žien v biznise.