Chcem investovať
Omeškanie splátok v USA narastá, vyvoláva to obavy
07. 02. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

V roku 2023 vzrástli nesplácané úvery na kreditných kartách v USA o viac ako 50 %. Celkový dlh spotrebiteľov tak dosiahol astronomických 17,5 bilióna dolárov, informovala v utorok Federal Reserve Bank of New York. Tento rast dlhu o 212 miliárd dolárov za štvrťrok predstavuje nárast o 1,2 % štvrťročne a približne o 3,6 % oproti minulému roku. Zvlášť alarmujúci je nárast dlhov kreditných kariet s omeškaním splátok nad 90 dní, ktoré sa zvýšili na 6,4 % oproti necelým 4 % na konci roku 2022.

Nárast omeškaní sa týka aj iných kategórií úverov ako napr. hypotéky a lízingy. Súčasne však došlo k poklesu omeškaní u študentských úverov a úverov na domy. Prezident Joe Biden od svojho nástupu do úradu odpustil študentský dlh vo výške približne 136,6 miliardy dolárov. Mierne sa zvýšil aj hypotekárny dlh. Zvýšenie omeškaní a rastúce úrokové sadzby by mohli spôsobiť väčšie problémy najmä pre mladé a nižšie príjmové domácnosti.

Napriek rastu omeškaní, celkový dlh sa zvyšuje približne rovnakým tempom, ako pred začiatkom pandémie Covid-19, čo signalizuje relatívnu stabilitu ekonomiky.

Vyššie úrokové sadzby a zmeny v ekonomickej situácii môžu však zvýšiť tlak na dlžníkov. Centrálna Banka (FED) zvýšila svoje úrokové sadzby o 5,25 percentuálnych bodov od marca 2022 do júla 2023, čo malo za následok rýchly rast úrokových sadzieb na kreditných kartách. Od začiatku tohto zvyšovania sa priemerná úroková sadzba na kreditných kartách zvýšila z 14,5 % na 21,5 %. Aj keď je omeškanie splátok stále na relatívne nízkej úrovni, ich nárast počas obdobia rastu ekonomiky vyvoláva obavy.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.