Chcem investovať
Príde Santa Claus rally na akciové trhy aj tento rok?
13. 12. 2022 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Až dve tretiny decembrových pozorovaní, ktoré sa datujú od 60-tych rokov, hovoria o pozitívnom zhodnotení pre akcionárov v období posledných päť dní v starom a na prvé dva v novom roku. Na existenciu tzv. Santa Claus rally je viacero hypotéz. Jednou z nich je daňové hľadisko a druhou prevládajúci všeobecný pocit optimizmu a šťastia zo sviatočnej atmosféry, ktorý sa prenáša aj na Wall Street. Zamestnanci pred Vianocami dostávajú vianočné bonusy, ktoré nespotrebujú na nákup darčekov, ale doinvestujú ich do svojich portfólií, čím vytlačia cenu akcií vyššie.

Ďalšou z teórii je, že niektorí inštitucionálni investori odchádzajú na dovolenku už pred vianočnými sviatkami. Títo profesionálni, spravidla sofistikovanejší a často pesimistickejší investori ponechávajú trh v rukách menších, retailových investorov a tí majú oveľa väčšiu tendenciu nakupovať a očakávať rast nimi nakupovaných aktív, čo sa následne odzrkadľuje na cene akcií.

Anomália, ktorú nevieme garantovať, ale poteší

Bez ohľadu na to, ktorý z dôvodov viac ovplyvňuje vývoj na trhoch v závere roka, aj toto môže byť iba náhoda a neexistuje žiadna záruka, že rovnaký vývoj bude pokračovať aj v budúcnosti. Podľa The Stock Trader’s Almanac, poskytovateľa analýz cyklických a sezónnych javov, je Santa Claus rally jasným príkladom sezónneho javu. Almanach konštatuje, že „od roku 1969 priniesla Santa Claus rally pozitívne výnosy v 34 z posledných 45 sezón (posledných päť obchodných dní v roku a prvé dva obchodné dni po Novom roku). Priemerná kumulatívna návratnosť v týchto dňoch dosiahla 1,4 %.“

Graf: Vývoj indexu v jednotlivých mesiacoch za posledných 10 rokov (december 2022 je k 8.12.2022)

Zdroj: Bloomberg

Pravidelné investovanie je väčšia istota

Nemožno tvrdiť, že by Santa Claus rally bola pravidlom, ktoré platí vždy a za každých okolností. Je to anomália, ktorá môže pridať do portfólií v závere roka ešte nejaké percento k dobru. Základom úspešného investovania však ostáva pravidelné a diverzifikované investovanie.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.