Chcem investovať
Ruské príjmy z predaja ropy a plynu poklesli o 60 %
13. 07. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vidíme viacero tektonických pohybov na geopolitickej scéne, čo sa odzrkadľuje aj v ekonomickej a energetickej oblasti. Sankcie západ zaviedol, aby znížil príjmy Ruska,  a tým nepriamo donútil Putina k stiahnutiu vojsk z Ukrajiny. Sankcie Rusko do značnej miery poškodzujú a majú postupný dopad ruka v ruke s tým, ako krajiny diverzifikujú zdroje a kapitál mimo Ruskú federáciu. Dopady týchto krokov si však vybrali svoju daň v podobe zdraženia energií a vyššej inflácie v ekonomike.

Na základe sankcií ruské príjmy z predaja palív – kam radíme ropu, zemný plyn, ale aj uhlie, poklesli o 60 %. Tržby v marci 2022 na svojom vrchole dosahovali objem 1,2 mld. USD denne. Dnes je to len 442 miliónov USD denne. Príjmy pochádzajúce z exportu do EÚ poklesli až o 90 % od vrcholov v marci 2022. Znížil sa aj odber Číny, ktorá v priemere Rusku za palivá platila denne 210 mil. USD. Po invázii to je priemerne 178 mil. USD aj vplyvom toho, že napríklad ruská ropa Ural sa obchoduje o 20 dolárov lacnejšie ako európska ropa Brent.

Medzi odberateľmi je číslo jedna po ústupe EÚ aktuálne Čína. V prvom polroku zaplatila Rusku 30 mld. USD za predmetné komodity. Odberateľom číslo dva ostáva Európska únia, ktorá zaplatila za ropu a zemný plyn zhruba 18 mld. USD.  Číslo tri je India s platbami 15 mld. USD za prvý polrok a na štvrtom mieste je Turecko s 12 mld. USD. Celkovo títo štyria odberatelia v prvom polroku zaplatili 75 mld. USD za dodávky ropy, plynu a uhlia z Ruska. V prípade, že by tu invázia nebola, bolo by to zhruba 225 mld. USD. Takže výpadok príjmov je značný a do budúcna sa bude ešte prehlbovať.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.