Chcem investovať
Skrotenie inflácie prichádza
16. 03. 2023 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie dáta medziročnej inflácie ukázali, že inflácia v USA rástla medzi februárom 2022 a februárom 2023 o 6 %. Je to v duchu očakávaní trhových analytikov, pričom ide o spomalenie cenového nárastu z januárových 6,4 %. S vysokou pravdepodobnosťou medzi marcom a júnom tohto roka uvidíme ďalšie skrotenie inflácie. Existuje na to viacero silných dôvodov.

Zatiaľ čo cenová zmena komoditného indexu, ktorý sleduje ceny komodít vo svete, medzi februárom 2022 a februárom 2023 bola prakticky bez zmeny, medzi marcom 2022 a marcom 2023 môže dosiahnuť až – 15 %. Dôvodom je, že v marci 2022 sa začali materializovať negatívne následky invázie Ruska na Ukrajinu na ceny komodít, avšak dnes je ich cena už o 15 % nižšie oproti marcu 2022. Oproti aprílu, máju a júnu 2022 sú ceny komodít nižšie až o 20 %. To sa pozitívne podpíše pod pokles celkového cenového indexu.

Naše očakávania počítajú s tým že inflácia v USA by sa v marci mohla skĺznuť na 5 %, v apríli na 4,5 %, v máji na 4,3 % a v júni dokonca až k 3,2 %; čo je už blízke cieľu centrálnej banky. Tento odhad pritom považujeme za konzervatívny. Inflačné očakávania trhových participantov do jedného roku v USA aktuálne dosahujú úroveň 4,2 %; pričom kontinuálne klesajú už posledných šesť mesiacov z úrovne 6,7 %. Máme za to, že po ďalšom poklese inflačných dát sa inflačné očakávania ešte viac priblížia k pásmu 2 – 2,5 %; čo je fakticky cieľom centrálnej banky. Na centrálnu banku tak nebude vytváraný dodatočný tlak, aby pokračovala v agresívnom zvyšovaní sadzieb.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.