Chcem investovať
Šok z vojny preniesol neistotu aj na trhy. Do čoho sa aktuálne oplatí investovať?
17. 03. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Akciové a dlhopisové trhy zažili ťažký február. V prvej polovici mesiaca sa trhom niesli dohady, koľko zvýšení úrokových sadzieb zo strany kľúčových centrálnych bánk prinesie tento rok. Investori mali obavy, že centrálne banky môžu utlmiť rast v ich úsilí dostať infláciu pod kontrolu. V druhej polovici mesiaca pozornosť investorov pohltil konflikt na Ukrajine. To utlmilo záujem o zvyšovanie sadzieb v porovnaní so začiatkom mesiaca a prinieslo aj ďalší zásah do očakávaní rastu.

Celkovo boli celosvetové rastové akcie vo februári opäť tvrdo zasiahnuté, klesli o 3,%. Hodnotové akcie prekonali rast, ale aj tak klesli o 1,6 %. Akcie rozvinutých trhov klesli o 2,5 %, čo znamená medziročný pokles o 7,6 %. Pokles postihol aj dlhopisový trh, ktorý padol o 1,2 %. Komodity získali viac ako 6 % – hlavným ťahúňom bola ropa Brent a zemný plyn.

Aký vplyv bude mať na Európu narušenie exportu ruských komodít?

Vývoj rusko-ukrajinského konfliktu zostáva neistý. V tejto fáze sa najjasnejšie črtá ekonomický dopad na rozvinuté trhy prostredníctvom cien potravín a energií. Rusko je významný vývozca komodít – predstavuje 13 % celosvetovej produkcie ropy, 17 % produkcie zemného plynu a takmer desatinu celosvetových dodávok pšenice. Ropa Brent ukončila mesiac na úrovni 100 USD za barel a európske ceny zemného plynu vzrástli vo februári o 15 %. Vyššie ceny energií budú povzbudzovať vyššiu alebo aspoň trvalejšiu infláciu, ktorá sa zahryzne do príjmov domácností.

Rusko predstavuje 13 % celosvetovej produkcie ropy a 17 % produkcie zemného plynu.

Odpoveď na to, či centrálne banky zareagujú na vyššie ceny energií zvýšením výšky alebo rýchlosťou zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom bojovať proti inflácii, ešte nie je úplne jasná. Možnosťou je tiež znížiť tempo ich sprísňovania na podporu ekonomiky. Faktom je, že ku koncu mesiaca dlhopisové trhy znížili očakávania zvyšovania sadzieb na rok 2022.

Ak by došlo k narušeniu exportu ruských komodít, malo by to výrazný dopad na krajiny Európskej únie. Až štvrtina dovozu ropy a 40 % dovozu zemného plynu pochádza z Ruska. Obavy týkajúce sa spoľahlivosti ruských dodávok energie budú vyvíjať ďalší tlak na európske vlády a môžu spôsobiť prechod od dovážaných fosílnych palív k domácim obnoviteľným zdrojom energie.

Vojna na Ukrajine mení pohľad na trhy

Pod vplyvom ruskej expanzie aj vo februári trh pokračoval v poklese. Dôsledkom toho široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ poklesla o 1,6 %. Európske akcie klesli o 3,4 % a akcie rozvíjajúcich sa trhov, kam patrí aj Rusko, o 4,4 %. Naopak pacifické akcie vzrástli o viac ako 3 % a US akcie stredných spoločností o 1 %. Index SP500 klesal polovičnou rýchlosťou ako Európa – o -1,5 %. Napriek prebiehajúcej vojne si treba pamätať, že akcie boli vždy na konci konfliktu vyššie, ako pred jeho začiatkom. Túto skutočnosť treba pragmaticky zakomponovať do aktuálneho investičného rozhodovania.

Dlhové nástroje boli postihnuté dvojnásobne – očakávaným rastom úrokových sadzieb a neistotou splácania záväzkov emitentov. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 2,1 %. Najviac postihnutá bola časť portfólia zameraná na rozvíjajúce sa trhy, ktorá klesla o 6,2 %. Na protiľahlom brehu sa ocitli americké korporátne dlhopisy s pohyblivou úrokovou sadzbou a inflačné dlhopisy. Tieto časti majú najväčší potenciál absorbovania súčasného, pre dlhopisy negatívneho, prostredia.

V aktuálnom období pôsobí alternatívne portfólio ako útočisko. Rastúce ceny energií a komodít prinášajú stabilný výnos.

V aktuálnom období pôsobí alternatívne portfólio ako útočisko. Rastúce ceny energií, komodít a „absolute return“ stratégií v čase neistoty prinášajú stabilný výnos. Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ bola vo februári v pozitívnom pásme a v ďalších mesiacoch má našliapnuté na výraznejšie zhodnotenie. Komoditná časť priniesla rast o takmer 6,3 %, zlato rástlo o 5,9 %, digitálne meny, ktoré sú súčasťou portfólia od januára, rástli o 6,6 %. Na opačnom spektre sa ocitli realitné investície a privátne emisie.

Dlhopisy strednej a východnej Európy zostali paralyzované

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu s pomocou Bieloruska vytvorili bezprecedentný vojnový konflikt na európskom kontinente v 21. storočí. Prejavilo sa to na bieloruských aj ukrajinských dlhopisoch, ktoré sú súčasťou fondu. Tie sa ocitli pod predajným a sankčným tlakom a z trhu sa prakticky vytratila likvidita. To isté platí aj pre ruské dlhopisy. Fond je v dočasnej strate – 20 % a musí čakať na plnenie záväzkov spomínaných štátov, ktorých dlhopisy sú v portfóliu. Aktuálna situácia vystresovala trhové subjekty a zrazila ceny dole. Napriek tomu očakávame, že štáty a firmy z exponovaných regiónov si budú plniť svoje záväzky.

Berkshire Hathaway, čisté energie a kryptomeny zahviezdili

Prorok z Omahy v posledných mesiacoch nepozná mínusové hodnoty. Ako jeden z mála má dôveru investorov, ktorí dôverujú úsudku Warrena Buffetta a jeho schopnosti nakupovať lacno z obrovského hotovostného koláča. V tomto roku zostáva so zhodnotením 7,5 % investorskou hviezdou. Za posledný rok zhodnotil o 33,6 %. Kryptomeny chytili vo februári druhý dych a rástli o 8 %. Príležitosť pre čisté energie paradoxne prišla po hrozbe prerušenia dodávok fosílnych palív.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.