Chcem investovať
Sorosova špekulácia na Teslu nevyšla
18. 05. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

S nástupom sociálnych sietí ako bežného komunikačného nástroja stále viac vplyvných ľudí komentuje alebo vysvetľuje svoje postoje cez sociálne siete. Stalo sa tak aj v prípade najnovšieho sporu medzi Elonom Muskom a Georgom Sorosom, ktorí si vymieňali názory cez Twitter.

O čo išlo z pohľadu finančných trhov? George Soros v minulosti investoval do akcií Tesly. Jeho spoločnosť nakupovala akcie Tesly už v roku 2014 za približne 14 mil. USD. Predala ich o kvartál neskôr so ziskom 2,5 mil USD za približne 16,5 mil. USD. Potom akcie Tesly nakupoval opäť v prvom kvartáli roku 2017 za približne 100 000 USD a predal ich o kvartál neskôr za zhruba 135 000 USD.

Poslednýkrát nakupoval akcie Tesly v druhom kvartáli 2022 za 24,5 mil USD potom, ako poklesli od maxím o 40 %. Zdalo sa, že je dobrý čas na nákup, lenže akcie Tesly klesali ďalej. Soros reagoval správne a dokupoval v poklese v poslednom kvartáli 2022 za ďalších 8 mil. USD. Avšak tým, ako ekonomika spomaľuje, vyhliadky na cyklický sektor akým automobilový sektor je, sa zhoršujú. Soros tak predal akcie v prvom štvrťroku 2023 za 23 mil. USD a stratil na tejto špekulácii 9,5 mil. USD.

Soros Tesle nikdy z dlhodobého hľadiska neveril, inak by si nechal jej akcie už z roku 2014. Ich hodnota by dnes bola 180 mil. USD a dosiahol by viac ako desaťnásobok vkladu. V tom čase jej veril len málokto, no za desať rokov si firma prešla obrovskými zmenami. Soros ich buď nevidí alebo nechápe alebo vyhodnotil, že bude lepšie zavrieť stratu a pozrieť sa nateraz niekam inam.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.