Chcem investovať
Spustili sme prvú licencovanú crowdfundingovú platformu na Slovensku
18. 10. 2023 Čas čítania: 4 min
Across aktuality
Across aktuality

V rámci skupiny Across sme posledné mesiace intenzívne pracovali na investičnom riešení, ktoré nemá v regióne strednej a východnej Európy obdobu. Výsledkom je historicky prvá platforma hromadného investovania licencovaná Národnou bankou Slovenska (NBS) – Across Crowd. Vďaka nej môžete v priebehu niekoľkých minút investovať online do unikátnych lokálnych startupov a investičných projektov.

Crowdfunding ako druh investovania je v našom regióne stále relatívne neznámy pojem. O niečo lepšie je na tom investovanie do private equity, t.j. investovanie kapitálu do súkromných firiem, ktoré majú v prípade úspešného rastu zainvestovanej spoločnosti potenciál výrazne znásobovať vložené prostriedky. Oproti štandardnému private equity (PE) alebo venture capital (VC) – t.j. rizikovému kapitálu v skorom štádiu podnikania, sa investovanie cez crowdfunding líši najmä v jeho dostupnosti „bežným“ investorom.

Investovanie do PE/VC je dlhodobo výsadou najmä veľkých investičných bánk alebo private equity fondov (BlackRock, Sequoia Capital). Crowdfunding naopak umožňuje tento typ alternatívnych investícií aj „retailovým“ investorom. Práve platformy ako Across Crowd dávajú možnosť podieľať sa na budúcom úspechu vybraných investičných projektov.

5 faktov, vďaka ktorým je Across Crowd jedinečný

I. Prvá licencovaná crowdfundingová platforma na Slovensku

Ako prví sme v rámci regiónu Slovenska a Čiech získali licenciu NBS na výkon činnosti crowdfundingu, čím sme potvrdili, že sme dôveryhodným a zodpovedným partnerom, ktorého činnosť je v súlade s platnou legislatívou a nariadením EÚ.

II. Jednoduchý a 100 % digitálny proces

Across Crowd je jediná platforma, prostredníctvom ktorej dokážu investori aktivovať svoj účet a investovať do projektov v priebehu niekoľkých minút bez nutnosti osobného stretnutia.

III. Minimálna investícia už od 100 eur

Narozdiel od štandardného investovania do PE/VC, kde investície začínajú v tísíckach resp. desiatkach tisíc eur, investovať cez Across Crowd sa dá už od 100 eur.

IV. Profesionálny výber firiem

Crowdfunding je, rovnako ako PE/VC, vysoko riziková investícia, ktorá by mala dopĺňať alternatívnu zložku vyváženého investičného portfólia. S cieľom minimalizácie rizika vyberajú odborníci do Across Crowd iba projekty, ktoré prejdú dôkladným due diligence a schválením nezávislou investičnou komisiou.

V. Súčasť etablovanej investičnej skupiny Across

Skupina Across už viac ako 21 rokov prináša svojim klientom to najlepšie zo sveta investičných príležitostí. Okrem finančných služieb a private equity investícií sa skupina venuje hotelierstvu, nehnuteľnostiam, retailu, zdravotníctvu alebo športu.

Investujte do Gopall – Uberu pre palety

Prvým projektom, do ktorého sa dá investovať prostredníctvom platformy Across Crowd je Gopall. Firma, ktorá kombinuje svet IT a autodopravy, zabezpečuje optimalizáciu paletových tokov. Má výrazný potenciál ďalšieho rastu v rámci celej EÚ a postupne si získava dôveru najväčších hráčov na retailovom trhu v Čechách a na Slovensku. Medzi jej klientov patria firmy ako Albert, Lidl, Tesco, Kofola a množstvo ďalších.

Investovať do Gopall cez Across Crowd môžete už od 100 eur. Za investíciu nad 1 000 eur čaká investorov odmena vo forme zľavy vo výške 14 % na pobyty v hotelovej sieti Premium Star Hotels, kam patria napríklad Salamandra resort alebo Hotel Sliezsky dom. Na prvých 50 investorov zároveň čaká dodatočná odmena vo výške 50 % zľavy na nákup oblečenia značky Under Armour.

Autor:
Cyril Orešanský

Business Development Manager