Chcem investovať
Tesla plánuje expandovať do Malajzie
24. 08. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Malajzijská vláda plánuje využiť príležitosť v podobe elektromobility. Nedávno oznámila, že poskytne stimuly zahraničným spoločnostiam, ktoré investujú do elektromobilových technológií v krajine. Stimuly zahŕňajú daňové úľavy, granty a prístup k infraštruktúre. Vláda v Malajzii tiež plánuje vybudovať regionálne centrum pre elektromobily. Centrum bude poskytovať služby ako výskum a vývoj, testovanie, certifikácia a bude tiež pomáhať malajzijským spoločnostiam zapojiť sa do globálneho elektromobilového priemyslu. Vláda verí, že elektromobilová revolúcia predstavuje veľkú príležitosť pre malajzijskú ekonomiku a Malajzia má zároveň všetky potrebné suroviny na výrobu batérií do elektromobilov. Plánuje tak vytvoriť nové pracovné miesta, zvýšiť export a zlepšiť životné prostredie.

Tesla je prvou dohodou v rámci malajzijskej iniciatívy Battery Electric Vehicle Global Leaders a podľa slov premiéra Malajzie urobila prelomový krok, ktorý posilnil pozíciu v juhovýchodnej Ázie v dodávateľskom reťazci pre elektromobily. Podľa dohody medzi Teslou a Malajziou bude výrobca elektromobilov môcť predávať svoje elektromobily vyrobené v Šanghaji priamo, bez akýchkoľvek dovozných ciel alebo prirážok pre sprostredkovateľov.

Tesla tiež zriadi regionálne riaditeľstvo a servisné stredisko v Selangoru, ktoré bude vybavené pokročilými diagnostickými nástrojmi a bude obsluhované vysokokvalifikovanými technikmi Tesly. Používatelia Tesly by mali mať prístup k sieti nabíjacích staníc v hlavných metropolitných oblastiach v krajine, pričom prvá je plánovaná v centre Kuala Lumpuru. Plánuje sa aj to, že Tesla sa bude zaoberať výrobou batérií pre elektromobily v Malajzii, čiže bude potrebovať v regióne postaviť aj továreň na baterky.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.