Chcem investovať
Trh s blockchainom môže do roku 2030 narásť až desaťnásobne
25. 01. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Podnikové siete využívajúce blockchain umožňujú jednoduchšie sledovanie transakcií a aktív, či už ide o nehnuteľnosti, vozidlá, peniaze alebo duševné vlastníctvo. Blockchain poskytuje plnú transparentnosť a okamžité zdieľanie údajov, čo výrazne znižuje náklady a riziká pre všetky strany.

Celosvetový trh s blockchainom dosiahol v uplynulých rokoch hodnotu viac ako 10 miliárd USD a analýza spoločnosti GlobalX naznačuje, že do roku 2030 sa môže zvýšiť viac ako desaťnásobne – až na 1,4 bilióna USD. Blockchain technológia nie je obmedzená len na kryptomeny, jej významný dopad sa prejavuje napríklad v oblasti tokenizácie.

Rast blockchain technológie podporujú faktory ako prijímanie kryptomien veľkými firmami, napríklad PayPal a Xbox. Taktiež v odvetviach ako financie, kybernetická bezpečnosť a Internet vecí (IoT) je blockchain technológia nositeľom obrovského potenciálu. Rovnako tak v oblastiach ako inteligentné mestá, doprava, energetika či iné.

Očakáva sa, že najrýchlejšie sa bude rozvíjať trh v ázijsko-pacifickom regióne v dôsledku podpory vlád v krajinách, ako sú Čína, Japonsko a India. Medzi hlavných hráčov patria spoločnosti Guardtime, Cegeka, Symbiont, BigHand, Applied Blockchain, Auxesis Group, Spinneys, Infosys, NTT Data, Factom a R3.

Je to globálna téma, ktorá profituje v časoch, keď vlády a priemysel smerujú k zlepšeniu presnosti, transparentnosti a bezpečnosti finančných transakcií.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.