Chcem investovať
Ukrajina ide reštrukturalizovať svoj dlh
17. 04. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Medzinárodní veritelia Ukrajiny vytvorili pred reštrukturalizáciou a odpustením časti dlhu, ktoré Kyjev plánuje vyjednať do septembra, veriteľský výbor. Táto reštrukturalizácia ovplyvňuje približne pätinu zahraničného dlhu Ukrajiny a môže zahŕňať štátne podniky. Je spúšťaná v čase, kedy Kyjev čelí obrovským neistotám v súvislosti  s obdržaním ďalších západných finančných prostriedkov na pomoc vo vojne.

Západné vlády sa nezhodujú, či má mať Ukrajina právo k prístupu ku 330 miliardám dolárov ruských rezervných aktív zmrazených na Západe. A či by tieto zdroje mali byť využité pre rekonštrukciu. Zahraniční veritelia Ukrajiny už začiatkom invázie predĺžili splácanie dlhu do roku 2027, kedy končí súčasný záchranný program MMF pre Ukrajinu. MMF uviedol, že Ukrajina musí do roku 2028 obmedziť úroveň svojho verejného dlhu na približne štyri pätiny HDP.

Ukrajinská ekonomika bude v strednodobom horizonte rásť 4-5 %, avšak obnova na predvojnovú úroveň je v blízkej budúcnosti nepravdepodobná, keďže krajina ďalej trpí ruskou vojenskou agresiou. Okupované oblasti tvoria približne 15 % územia Ukrajiny, približne 8-9 % jej predvojnového HDP, 14 % priemyselnej a 10 % poľnohospodárskej výroby. Takmer tretina obyvateľov Ukrajiny bola vysídlená a približne 15 % opustilo krajinu a sú teraz utečencami, ktorí väčšinou pobývajú v EÚ.

Ukrajinské dlhopisy, ktoré sú pokryté spomínaným výborom, zahŕňajú 17 miliárd dolárov a 2,25 miliardy eur so splatnosťami do roku 2035. Agentúra S&P Global  znížila rating Ukrajiny z CCC na CC s negatívnym výhľadom. Dlhopisy sa momentálne obchodujú medzi 25 – 30 centov za dolár, čo by mohla byť úroveň prípadnej reštrukturalizácie, ktorá sa dotkne až pätiny ukrajinského dlhu. Bez reštrukturalizácie sa vláda bude musieť vysporiadať s platbami dlhu za eurobondy vo výške 4,5 miliardy USD v roku 2024 a približne 3 miliardy USD ročne v rokoch 2025 až 2027. Aj preto sa očakáva čiastočné odpustenie dlhu.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.