Chcem investovať
USA bol znížený rating. Ukazuje to, že dlh je dvojsečná zbraň
03. 08. 2023 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Spojené štáty dostali dnes zhoršený rating od agentúry Standard & Poor’s. Ratingová agentúra znížila ich rating z AAA na AA+. Je to vôbec prvýkrát od roku 2011, čo bol rating Spojených štátov zhoršený. Dôvodom zníženia je rastúce zadlženie USA a zvyšujúce sa riziko, že krajina nebude schopná splácať svoje dlhy.

Zhoršený rating je signálom, že americká ekonomika čelí vážnym výzvam a vláda bude musieť prijať kroky, aby sa predišlo negatívnym dôsledkom na americkú ekonomiku. Treba ale zdôrazniť, že AA+ je vysoko kvalitné hodnotenie. Na porovnanie – Slovensko má A+.  Zadlženie Spojených štátov v súčasnosti dosahuje viac ako 30 biliónov dolárov, čo je viac ako 100 % hrubého domáceho produktu. Na jednej strane dlh pomáha hospodárskemu rastu, avšak jeho nadmerné množstvo robí rozpočtové problémy, pretože rastú náklady na obsluhu dlhu.

Ratingová agentúra tiež vyjadrila obavy z inflácie a spomalenia hospodárskeho rastu. Inflácia v Spojených štátoch v súčasnosti dosahuje 3 %, čo je blízko cieľovej hodnoty. Ale je predpoklad, že toto číslo sa do zimy zvýši. Hospodársky rast v Spojených štátoch v súčasnosti spomaľuje a očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch bude pomalší, ako v predchádzajúcich rokoch.

Mierne zhoršený rating USA môže mať negatívny vplyv na americkú ekonomiku. Môže viesť k zníženiu cien amerických dlhopisov, čo môže zvýšiť náklady vlády na splácanie svojich dlhov. Americká vláda reagovala na zhoršený rating vyhlásením, že je odhodlaná znížiť svoje zadlženie a zlepšiť svoje hospodárske výsledky. Vláda tiež uviedla, že je odhodlaná pracovať s Kongresom na riešení týchto výziev.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.