Chcem investovať
Videohry ako investičná príležitosť
29. 03. 2021 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou či lupienkami. Dnes je segment videohier výnosný biznis a pomerne rýchlo rastúci sektor. Od medzinárodných turnajov, kde sa prémie šplhajú do miliónov dolárov, až po možnosť neustáleho rozvoja a inovovania digitálnych svetov.

Trh s takmer tristo miliardami

Celosvetový trh s videohrami bol v roku 2020 ohodnotený na 162,32 mld. USD a očakáva sa, že do roku 2026 dosiahne hodnotu 295,63 mld. USD, pričom v prognózovanom období (2021 – 2026) bude ročná miera rastu na úrovni 10,5 %.

Hybnou silou je prijatie nových tzv. e-športov, ktoré sú veľmi populárne u mladej generácie a stále viac priťahujú širšie publikum. League of Legends alebo DotA 2 sú dva z pozoruhodných príkladov v tomto biznise. Za krajinu pôvodu e-športov sa považuje Južná Kórea, aj keď Spojené štáty ju už predbehli, najmä pokiaľ ide o výnosy. V Južnej Kórei  sa však stále koná jeden z najväčších turnajov na svete.

Po prepuknutí pandémie COVID-19 sa zdá byť domáca zábava jedinou možnosťou, zatiaľ, čo kiná a divadlá ostávajú zatvorené. Prieskum z marca 2020 ukazuje, že hráči hier strávili počas pandémie v USA hraním videohier o 45 % viac času než v bežnom období. E-športy sú ďalší rozvíjajúci sa priemysel, ktorý dokáže ročne zarobiť viac ako miliardu dolárov.

Hlavným zdrojom príjmov sú telefóny

Hry na smartfónoch explodovali za posledných pár rokov. Len v USA bolo v roku 2020 viac ako 200 miliónov hráčov na mobilných hrách. Rastúci dopyt po týchto hrách je priamym výsledkom mnohých technologických inovácií na trhu, akými sú ambientná realita, virtuálna realita a cloudové hry.

Veľké spoločnosti, ktoré vytvárajú hry pre konzoly a počítače, vydávajú svoje hry – vzhľadom na rastúci trh s mobilnými hrami – aj v mobilnej verzii. Očakáva sa, že zavádzanie 5G siete a neobmedzených dátových tokov bude kľúčovým faktorom pre úspech cloudových hier na celom svete. Väčšina hráčov dnes uprednostňuje hry na mobilných zariadeniach. Odhaduje sa, že do konca tohto roka vzrastie počet mobilných online hráčov v regióne juhovýchodnej Ázie na 250 miliónov.

Investičná príležitosť

V rámci sektora dominujú spoločnosti ako napr. SONY, Microsoft, Nintendo, Tencent Holding či EA. Trh však nemá jedného dominantného hráča, ale naopak, je rozložený a nedá sa veľmi dobre monetizovať. Inak povedané, nevedno, ktorá z firiem bude úspešná a či niekto z menších vývojárov nepríde s hrou, ktorá opäť uchváti celý svet. Z tohto dôvodu je lepšie investovať do sektoru cez fond ETF ESPO –  VanEck Video Gaming & eSports, ktorý rozkladá investíciu do 30 spoločností so zásadným vplyvom na hráčky priemysel. V tomto fonde sú napr. spoločnosti Tencent, Nvidia, BiliBili, AMD či Nintendo. V posledných rokoch sa sektor video hier ukazuje ako výnosná investícia a ich potenciál naznačuje, že by tomu tak mohlo byť aj v budúcnosti.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.