Chcem investovať
Začala sa vojna v automobilovom priemysle
07. 09. 2023 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Blog
Analýzy
Blog

Čínske elektromobily sa dnes považujú za „reálnu hrozbu“ pre európsky automobilový priemysel. Dokazuje to aj prebiehajúca konferencia IAA Mobility v Mníchove, kde od posledného podujatia prudko vzrástol počet čínskych firiem. Okolo 40 % prednášajúcich na konferencii pochádza z Ázie a počet čínskych vystavovateľov sa od minulého roku viac ako zdvojnásobil – z 29 na 75.

IAA Mobility má v tomto roku takmer 750 vystavovateľov z 38 krajín. Výrazný nárast čínskych firiem na konferencii ukazuje, že tieto firmy majú naozaj európsky trh v hľadáčiku ako ďalší, ktorý chcú dobyť. Tieto slová potvrdzujú aj vyjadrenia čínskych automobilových výrobcov, ktorí zdôraznili, že Európa je kľúčovou súčasťou ich globálnych expanzných plánov.

Švajčiarska banka UBS dokonca znížila rating dvoch veľkých európskych automobilových výrobcov kvôli hrozbe, ktorú predstavuje rozširujúci sa trh s elektromobilmi v Číne. „Európski výrobcovia automobilov sú si už dnes dobre vedomí konkurencie zo strany čínskych firiem“, uviedol Christian Kames, šéf  poradenskej firmy Lazard.

Dnes už Európa nie je v štádiu, kedy podceňuje hrozbu čínskej konkurencie v podobe elektrických vozidiel. Práve v tomto segmente dnes Európa ešte stále ťahá za kratší koniec, keďže elektromobil je prioritne o baterkách a o softvéri, v čom Číňania dominujú. Naopak spaľovacie vozidlá sú o technológiách v motorovej konštrukcii, avšak nová paradigma elektromobility prerozdeľuje tromfy v rukách jednotlivých výrobcov.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.