Chcem investovať
Apple je najhodnotnejšia značka na svete
07. 11. 2017 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Akcie technologického gigantu Apple vystrelili po zverejnení kvartálnych výsledkov na nové historické maximum. Spoločnosť zaznamenala v treťom kvartáli nárast zisku o 19 % a predaj kľúčových chytrých telefónov prekonal očakávania. Celkové tržby spoločnosti vzrástli o 12 % na 52 miliárd USD, pričom podiel chytrých telefónov na tržbách presiahol polovicu. Zverejnené výsledky ukázali, že Applu sa podarilo zastaviť dlhodobý prepad predajnosti tabletov iPad. Pred kľúčovou vianočnou sezónou je pre Apple dobrou správou, že dopyt po chytrých telefónoch iPhone X je obrovský. Z hľadiska trhovej kapitalizácie je Apple najcennejšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou na svete. Jeho trhová hodnota sa blíži k hranici bilión USD.

ECB zrazila euro na kolená

V eurozóne pútali pozornosť investorov najmä dlho očakávané zasadnutie ECB a ekonomické dáta, ktoré dopadli zmiešane. Aj napriek tomu, že rast HDP v krajinách platiacich eurom prekonal v treťom kvartáli očakávania trhu, inflácia sa opäť výraznejšie vzdialila cieľu ECB. V medziročnom porovnaní poklesol index spotrebiteľských cien podľa prvého odhadu Eurostatu na 1,4 %. Zverejnené výsledky naplno odrážajú rozhodnutie Eurobanky. V dôsledku nedostatočných inflačných tlakov si nemohla dovoliť „seknúť“ s programom kvantitatívneho uvoľňovania (končí v decembri tohto roka) a prikročila k jeho predĺženiu minimálne o deväť mesiacov – do septembra 2018. Vzhľadom na pokračujúce ekonomické oživenie si však mohla dovoliť redukcie objemu nakupovaných dlhopisov na 30 mld. eur mesačne. Rozhodnutia a rétorika predstaviteľov ECB naznačuje, že rast úrokových sadzieb je zatiaľ v nedohľadne a menová politika zostane aj naďalej uvoľnená, z čoho sa neteší najmä euro.

Bank of England pod tlakom inflácie a Brexitu

Centrálni bankári vo Veľkej Británii sa v porovnaní s ECB nachádzajú v diametrálne odlišnej situácii. Kým Maria Draghiho trápi nízka inflácia, spotrebiteľské ceny v krajine za Lamanškým prieplavom atakujú 3 %, teda úrovne vysoko nad inflačným cieľom Bank of England. Hlavným problémom je, že mzdy nestíhajú kopírovať dynamický nárast spotrebiteľských cien, čím reálne klesá kúpyschopnosť Britov, ktorá je zasa kľúčová pre rast HDP. To všetko sú fakty, ktoré Bank of England už naďalej nemohla ignorovať. Aj napriek neistote vplyvu Brexitu na ekonomiku pristúpila prvýkrát po desiatich rokoch k zvýšeniu úrokových sadzieb na 0,5 %. Rétorika centrálnej banky však už nebola taká agresívna a ďalšie zvýšenie úrokov nastane až po dlhšej prestávke, na čo libra a výnosy britských dlhopisov reagovali poklesom.

Trump oznámil nomináciu

Novembrové zasadnutie americkej centrálnej banky neprinieslo veľa rozruchu na finančné trhy. Zatienili ho debaty o nominácii na post jej budúceho šéfa. Americký prezident Donald Trump nominoval na post šéfa najvplyvnejšej centrálnej banky na svete súčasného viceguvernéra FED-u Jeromeho Powella. V prípade schválenia Senátom zostane zachovaný aktuálny status quo, keďže súčasný viceprezident FED-u je za pozvoľné zvyšovanie úrokových sadzieb, rovnako ako súčasná šéfka Janet Yellenová. Všeobecne možno očakávať dynamickejšie uťahovanie menovej politiky, ak to dovolia ekonomické dáta.

ČNB uťahuje menovú politiku

Očakávaný medziročný nárast ekonomiky v treťom kvartáli o päť percent, najnižšia nezamestnanosť v EÚ, rast miezd vysoko prevyšujúci infláciu a najrýchlejšie rastúce ceny nehnuteľností. Toto všetko sú pre ČNB jasné signály, aby postupne ustúpila od štedrej menovej podpory českej ekonomiky. Uvedené fakty potvrdili do bodky centrálni bankári u našich západných susedov na novembrovom zasadnutí. Rozhodli o druhom zvýšení úrokových sadzieb v tomto roku.

Pre korunu aktuálne platí, že dianie na domácej politickej scéne nie je pre jej vývoj smerodajný. Kurz českej meny reflektuje najmä dianie v domácej ekonomike a menovú politiku ČNB. V dôsledku jej postupnej normalizácie je česká koruna v tomto roku právom pasovaná do pozície najsilnejšej meny na svete.

Výsledková sezóna, FED a OPEC

Dianie na akciových trhoch ovplyvní v najbližších dňoch doznievajúca výsledkov sezóna spoločností za tretí kvartál. Z amerického akciového indexu S&P 500 sa výsledkami stihlo pochváliť viac než 400 spoločností. Ich ziskovosť rastie v medzikvartálnom porovnaní o vyše 7 %, čo akciovým indexom dovoľuje prekonávať nové historické maximá.

Situáciu na devízovom a dlhopisovom trhu ovplyvnia okrem ekonomických dát aj zásahy kľúčových centrálnych bánk. J. Yellenová si chválou ekonomického oživenia a silného trhu práce vydláždila cestu k decembrovému zvýšeniu úrokových sadzieb. Pravdepodobnosť takého kroku aktuálne dosahuje vyše 90 %. Išlo by o tretie zvýšenie dolárových sadzieb v tomto roku.

Ceny ropy na svetových trhoch sa aktuálne nachádzajú na vyše dvojročných maximách. Reagujú na správy, že Saudská Arábia a Rusko podporujú pred blížiacim sa zasadnutím OPEC-u predlženie aktuálnej dohody o znížení dodávok ropy na trh. Podľa viacerých účastníkov ropnej dohody sa formuje konsenzus, že dohoda petrobarónov bude predlžená o deväť mesiacov. Rokovať budú už 30. novembra t.r., keďže platnosť aktuálnej dohody končí v marci budúceho roka.

Jakub Rosa
analytik Across Private Investments