Chcem investovať
Apple má len krôčik k biliónovej hodnote
12. 06. 2018 Čas čítania: 4 min
Blog
Blog

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby – ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA – prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie spoločnosti posliniť o vyše 5 %. Apple ťaží z aktuálneho záujmu o technologický sektor, ktorý vyhnal index Nasdaq, sledujúci vývoj 100 najväčších akcií tohto sektora, na rekordné maximum. Applu dýchajú na chrbát kolegovia zo skupiny FANGMAN. Ich sumárna trhová hodnota presiahla úroveň štyroch biliónov USD. Všetko zatiaľ nasvedčuje, že prvenstvo si Apple nenechá len tak ľahko ujsť.

Apple by pri dosiahnutí tejto méty nebol prvou spoločnosťou, ktorej sa podaril takýto husársky kúsok. V roku 2007 ju nakrátko zdolal čínsky ropný gigant Petro China. Väčšinu akcií však držala čínska vláda, takže neboli dostupné na voľné obchodovanie na burze v Šanghaji. Na akciové trhy sa chystá ďalší ropný gigant Saudi Aramco. Jeho trhová hodnota sa aktuálne odhaduje na 1,5 až 2 bilióny USD.

Agentúra Bloomberg uvádza štyri dôvody, prečo by práve Apple mohol prekonať biliónovú hranicu už v dohľadnej dobe. Táto hodnota zodpovedá vyše 11-násobku ročného výkonu Slovenskej republiky.

  1. Spätný odkup akcií

Najväčšia daňová reforma v USA za posledných 30 rokov z dielne republikánov motivuje spoločnosti repatriovať zisky zo zahraničia do USA. Väčšina z nich vracia prebytočnú hotovosť investorom tzv. spätným odkúpením akcií. Na burze sa obchoduje s menším počtom akcií, čo zvyšuje dopyt. Akcie sú lacnejšie, keďže za rovnakú cenu ponúkajú vyšší zisk. Vo väčšine prípadov sa navyšuje aj dividenda. V obehu je dostupných menej akcií, na ktoré sa rozpočítavajú dividendy. Apple pri reportovaní hospodárskych výsledkov za prvý kvartál roka zvýšil kvartálnu dividendu o 16 % na 73 dolárových centov na akciu a na program odkupu vlastných akcií sa rozhodol vynaložiť dodatočných 100 mld. USD.

  1. Warren Buffett

Najznámejší investor na svete W. Buffett potvrdzuje dobrý „čuch“ na výber hodnotových akcií. Aj keď mal počas svojej kariéry dlhodobo averziu na technologický sektor, investorskú verejnosť prekvapil fakt, že jeho investičná spoločnosť Berkshiwe Hathaway na úkor zbavovania sa akcií IBM otvorila pozíciu práve v Apple. Aktuálne to je jeho druhá najvyššia pozícia, keďže v tomto roku dokúpil 120 miliónov akcií. Priaznivci často nasledujú Buffettovú  stratégiu a kopírujú jeho kroky, čím do svojich portfólií pridávajú aj akcie Applu.

  1. Indexové fondy

Indexové fondy zaznamenali za uplynulých 30 rokov masívny prílev nových investícií a stali sa najpopulárnejšou formou investovania. Kým v roku 1989 tvorili približne percento trhu, dnes je to viac ako 23 % fondového biznisu (objem spravovaných peňazí v nich dosahuje približne 5 biliónov USD). Odhady analytikov ukazujú, že trh indexových fondov by sa mohol do roku 2020 zdvojnásobiť. Akcie Applu sú najväčšou spoločnosťou v troch najznámejších amerických akciových benchmarkoch – širší index Standard & Poor 500 (4 %), technologický Nasdaq (11 %) a Dow Jones Industrial Average (takmer 5 %). Ak teda investori investujú prostredníctvom indexových fondov, do svojho portfólia nakupujú aj Apple, čím zvyšujú jeho trhovú hodnotu.

  1. Produktové portfólio

Finančné trhy a akcionári dlhodobo od Applu požadujú, aby hospodárenie nebolo odkázané len na úspech kľúčového produktu v podobe smartfónu iPhone, ktorý tvorí až dve tretiny ziskovosti celej spoločnosti. Po prebratí kormidla novým CEO, Timom Cookom, v roku 2011, Apple rozšíril portfólio modernizovaných produktov zameraných najmä  na softvér. Vynovená škála produktov zabezpečuje dodatočný cyklus príjmov spoločnosti. Nové služby – iPhone, iPad, AirPod, Apple Music, iCloud, Apple Pay, bezdrôtové nabíjačky, slúchadlá a domáce zariadenia – môžu byť tou potrebnou iskrou, ktorá zvýšenými príjmami dopomôže Applu prekonať magickú biliónovú hranicu trhovej hodnoty.

Autor: