Chcem investovať
IT sektor pozná svojich najúspešnejších predstaviteľov za rok 2022
26. 10. 2022 Čas čítania: 3 min
Across aktuality
Across aktuality

Across bol vyhlasovateľom a hodnotiteľom hlavnej kategórie – IT Firma roka.

Minulý týždeň sa konalo jubilejné, už dvadsiate, oceňovanie najvýznamnejších IT projektov, firiem, produktov i osobnosti IT biznisu za uplynulý rok. Across Private Investments túto udalosť roka v IT na Slovensku partnersky podporilo už po šiestykrát. Zároveň sme boli vyhlasovateľom a hodnotiteľom hlavnej kategórie – IT Firma roka.

Z rúk nášho CEO si v tejto kategórii cenu prebrali zástupcovia spoločnosti Capturing Reality.

Z rúk nášho CEO Petra Jakubičku si v tejto kategórii cenu prebrali zástupcovia spoločnosti Capturing Reality. Bratislavská vývojárska spoločnosť si víťazstvo vybojovala po minuloročnom štvrtom mieste. Druhé miesto obhájila Hyperia s.r.o. a na tretie poskočila z minuloročnej siedmej priečky Profesia, spol. s r.o.

IT Osobnosťou roka 2022 sa stal Ivan Makatura, v kategórii IT produkt roka 2022 odbornú porotu najviac zaujal LiveAgent spoločnosti Quality Unit a v kategórii IT projekt roka 2022 si ocenenie odniesol CyberGame z dielne Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

Čím sa zaoberá IT Firma roka 2022?

Capturing Reality pôsobí na trhu od roku 2015, kedy spustila do predaja softvér, ktorý dokáže z fotografií vytvoriť trojrozmerný model a vložiť ho napríklad do počítačových hier či 3D máp. Ich zákazníkmi sú všetky veľké svetové postprodukčné štúdiá. Podieľali sa na filmoch ako Leví kráľ, Mandalorian či Blade Runner. Jeden zo zakladateľov – Martin Bujňák, získal v roku 2020 ocenenie Technologický EY podnikateľ roka na Slovensku. V marci 2021 odkúpil Capturing Reality Epic Games – globálny herný gigant, ktorý stojí za populárnymi platformami Fortnite či Unreal Engine.

„Gratulujem víťazom. Capturing Reality je vynikajúcim príkladom toho, ako sa dá od základov vybudovať projekt celosvetových parametrov aj v našich zemepisných šírkach,“ skonštatoval P.Jakubička.

Aké kritériá musia firmy spĺňať?

Do rebríčka IT firma roka sú zaradené spoločnosti, ktoré v registri účtovných uzávierok zverejnili uzávierku za rok 2021, najneskôr do 15. augusta 2022. Firmy sa hodnotia na základe výšky EBITDA, návratnosti vlastného kapitálu (ROE), návratnosti aktív (ROA) a ziskovej marže. Za každý z uvedených ukazovateľov môže hodnotená firma dostať 1 až 100 bodov. Maximálny možný počet bodov pre najlepšiu spoločnosť je 400.

Kľúčová podmienka na zaradenie do rebríčka IT firma roka je príslušnosť firmy do odvetvia informačných a telekomunikačných technológií a toto zameranie je hlavným predmetom jej podnikateľskej činnosti.

Slovensko má IT potenciál, treba ho rozvíjať

Podľa Petra Jakubičku sú budúcnosťou Slovenska práve inovatívne technologické firmy. Aj v rámci našej praxe podporujeme lokálne IT a technologické firmy, ktoré majú potenciál meniť budúcnosť k lepšiemu. Príkladom sú úspešné projekty Tachyum či InoBat, do ktorých mohli slovenskí investori investovať práve prostredníctvom Across Private Investments. Novým IT projektom dávame zas príležitosť získať financovanie cez vlastnú crowdfundingovú platformu.

„Teším sa na moment, keď objavíme na Slovensku ďalšieho jednorožca, teda firmu s hodnotou nad 1 miliardu eur,” uzatvára P.Jakubička.