Chcem investovať
Dáta inflácie posielajú akcie nadol
11. 04. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Posledné inflačné dáta vystrašili akciových obchodníkov. Inflácia v USA prekonala očakávania trhu a opätovne rastie. Dokonca rýchlejšie, ako čakali trhoví účastníci. V USA sa očakával rast inflácie z 3,2 % na 3,4 %; avšak výsledok bol až na úrovni 3,5 %. Tieto dáta sú veľkým problémom pre snahy centrálnej banky o znižovanie úrokových sadzieb.

Pred zverejnením dát sa očakávali tri zníženia v tomto roku. Aktuálne sa očakávajú už len dve a prvé zníženie sa z leta posúva na september. Neskoršie znižovanie sadzieb znamená, že úvery, hypotéky a leasingy v USA budú zlacňovať až v treťom kvartáli, čo opäť predlžuje agóniu podnikateľov, ktorí už netrpezlivo očakávali prvé zníženie sadzieb. Svoje očakávania musia prehodnotiť.

Na akciových trhoch sme videli okamžitú reakciu investorov. Dlhšie priškrtenie „peňazovodov“ a prekopanie očakávaní ohľadom znižovania sadzieb posiela akcie nadol. Technologické akcie klesajú o 1,5 %, americký index S&P500 o 1,3 %. A malé spoločnosti zoskupené v Indexe Russel 2000 takmer o 3 %. Je predpoklad, že najbližšie dni sa negatívne momentum na trhu udrží. Dlhopisy reagujú rovnako a americké 30-ročné štátne dlhopisy klesli o jeden percentuálny bod.

Oslava znižovania sadzieb sa na finančných trhoch odkladá a posúva sa ďalej do budúcnosti. Na základe týchto skutočností sme videli aj posilnenie amerického dolára, ktoré by v najbližších dňoch mohlo pretrvať. Centrálna banka tak boj infláciou ešte nevyhrala a guvernér Powell ma viac dôvodov na obavy.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.