Chcem investovať
V apríli treba veriť alternatívnemu portfóliu (a inštinktu Warrena Buffetta)
13. 04. 2022 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Po výnimočnom minulom roku bol prvý štvrťrok 2022 pre trhy zaťažkávacou skúškou. Obavy súvisiace s ekonomickými dôsledkami ruskej invázie na Ukrajinu a potenciálna potreba zrýchliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb v boji proti vyššej inflácii postihlo ako akcie, tak aj dlhopisy.

Komu trh prial v prvom kvartáli 2022?

Rusko ako hlavný producent energie a komodít eskalovalo napätie, čo tlačilo ceny energií a komodít na extrémne úrovne. Ceny ropy Brent a zemného plynu sa v marci nevídane rozkolísali, pričom sa dostali na úroveň spred ôsmich rokov. Vrchol dosiahli začiatkom marca, následne sa dostali na úrovne 103 USD za barel, čo predstavuje nárast o 33 % od začiatku roka. Európske ceny plynu sa dostali na 121 EUR za megawatthodinu, čo predstavuje nárast o 55 % od januára 2022.

Akcie na rozvinutých trhoch časť svojich strát vymazali a koncom marca vzrástli o približne 3 %. Stále sú však za rok 2022 v strate 5 %. Rizikovejšie rozvíjajúce sa trhy stratili v marci ďalšie 2 % a od začiatku roka sú v poklese 7 %. K napätiu vo východnej Európe sa pridala Čína, kde sa prudko rozbehla vlna omikronu, čo poznamenalo aj širšie geopolitické záujmy.

Uplynulý štvrťrok prial hodnotovým akciám, ktoré klesli iba o 0,5 %, zatiaľ čo rastové akcie zaznamenali stratu takmer 10 %. Čiastočne to bolo spôsobené tým, že výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov dosiahli 2,4 %, keď na začiatku roka boli na 1,5 %. Spúšťačom bolo zvýšenie základnej úrokovej sadzby americkým Fedom, čo sa stalo po prvýkrát od roku 2018. V dôsledku tohto rozhodnutia globálny index dlhopisov klesol za štvrťrok o 6,2 %. Naopak rast sadzieb a očakávania rýchlejšieho sprísňovania menovej politiky v USA prispeli k oživeniu dolára, ktorý ukončil štvrťrok s nárastom približne o 3 % voči libre aj euru.

Ako zladiť boj s infláciou, a zároveň stimulovať rast?

Postupom času oslabuje konsenzus, že inflácia je prechodný jav. V priebehu ostatných mesiacov sa centrálne banky postupne stali jastrabmi, čo spustilo lavínu zvyšovania úrokov. Spolu s vojnou na Ukrajine, ktorá spustila komoditný šok v ponuke, centrálne banky stoja pred dilemou, ako zladiť boj s infláciou, a zároveň stimulovať rast. Fed by mal postupne zvýšiť úrokové sadzby na úroveň blízku 5 %.

ECB potvrdila ukončenie nákupných programov do konca septembra. To pravdepodobne ešte viac ochladí dopyt po dlhových nástrojoch a odkloní záujem investorov, ktorí sa presunú do alternatívnych investícií ako komodity, hedžové fondy alebo reality. Zvýši sa zameranie na hodnotové akcie, prípadne trhy, ktoré v uplynulých rokoch boli v investorskom tieni. V minulosti boli takým príkladom ázijské trhy alebo silné investičné témy ako ESG.

Ako sa darilo Across riešeniam?

Akciové trhy sa odrazili od dna

Akciová zložka sa v marci dostala medzimesačne do kladných čísel, a to bez ohľadu na gradujúci konflikt na Ukrajine, rastúcu infláciu a kuvičie predpovede recesie.

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ rástla o takmer 2 %. Lídrom boli pacifické akcie, ktoré si pripísali 7 %. Nasledovali ich akcie veľkých amerických spoločností s prírastkom takmer 4,5 % a japonské akcie s rastom takmer 3 %. Na opačnej strane sa ocitli malé, rozvíjajúce sa ekonomiky s poklesom takmer -4 %. Európa zaznamenala slabší prírastok na úrovni 1 %.

Dlhové nástroje ostávajú v nepriazni trhov

Rastie ich riziková prirážka, rastú ich výnosy, inflácia naznačuje pokračovanie negatívnych trendov. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne poklesla o 0,9 %, medziročne dosahuje pokles o 4,8 %. O stabilizáciu portfólia sa stará predovšetkým časť zameraná na inflačné dlhopisy, ktorá v marci rástla o 2,3 % a za rok 2022 zostáva ako jediná v čiernych číslach. Na druhom konci sa nachádzajú dlhopisy rozvíjajúcich sa štátov, ktoré v prvom kvartáli klesajú dvojciferne. Dlhopisová stratégia dosahuje výrazne lepšie výsledky ako stanovený benchmark.

Ktoré portfólio má najväčší potenciál zhodnotenia?

Už prvé dva mesiace roka naznačili, že alternatívne portfólio bude mať najväčší potenciál na zhodnotenie. Ceny ropy na maximách, predpokladaný výpadok obilnín a zastavenie tokov kovov spôsobili málo vídaný rast cien komodít. Stratégie zamerané na absolútny výnos sú v časoch neistoty bezpečným prístavom investorov.

Výkonnosť alternatívnej manažovanej stratégie Across Intelligent Alternative Portfolio+ dosiahla medzimesačne zhodnotenie o 3 %, za rok 2022 zhodnotila o 2,4 %. S výnimkou realitnej časti všetky zložky skončili v pozitívnom teritóriu. Lídrom sa stali derivátne stratégie, či už komoditné alebo menové s rastom 7,65 % mesačne, ktoré za rok zhodnotili o viac ako 20 %. Výnimočný mesiac zažili tiež digitálne meny, ktoré posilňovali medzimesačne o 18 %.

Dlhopisové fondy strednej a východnej Európy v negatívnych číslach

Vojenský zásah Ruska na Ukrajine spôsobili paralýzu v obchodovaní s dlhopismi vo fonde Across Bond+. Bezprecedentný zásah u našich východných susedov spôsobil, že fond je v dočasnej strate na úrovni 30 %. Do značnej miery bude závisieť od postoja vlád, akým spôsobom sa postavia k výplate svojich záväzkov. Najproblematickejšou zložkou portfólia sú dlhopisy Bieloruska a ruskej banky Credit Bank of Moscow, na ktorých výkonnosti sa prejavili sankcie svetového spoločenstva. Splatnosť časti týchto dlhopisov je v priebehu budúceho roka. Zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom si budú emitenti plniť svoje záväzky. Zatiaľ ich vo svojich vyhlásenia nespochybňujú, čo je predpokladom ich riadneho splatenia.

Veštec z Omahy dokazuje svoju výnimočnosť

Výkonnosť Berkshire Hathaway za tento rok pôsobí ako z inej planéty. Kým svetové indexy sa potácajú v prvom štvrťroku v negatívnych číslach, Warren Buffett priniesol svojim investorom 18 %-né zhodnotenie. Mesiac prial aj kryptomenám – ethereum rástlo o  21 %, bitcoin o 14 %. Spúšťačom bol dopyt po aktívach nezávislých od tradičných ekonomík, a taktiež chýry o snahách ruských subjektov obísť sankčné opatrenia.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.