Chcem investovať
Ako investovať v turbulentných časoch? Zafixujte si vyššie výnosy
14. 06. 2023 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Aktuálna doba je veľmi dynamická a vzhľadom na svetové udalosti aj premenlivá. Z rôznych strán na nás prúdia informácie o blížiacej sa „ekonomickej zime“. Skloňuje sa ochladenie ekonomického rastu a nevylučuje sa aj možnosť recesie. Hlavným dôvodom tohto stavu je rast úrokových sadzieb, ktorý je najagresívnejším v modernej histórii. Centrálne banky sa týmito krokmi snažia spomaliť ekonomickú aktivitu a pribrzdiť infláciu.

Môžu investori profitovať z aktuálneho stavu na trhoch?

Tým, že centrálne banky zvýšili sadzby v ekonomike, negatívne sa to premietlo na dopyte po úveroch. Vidíme to denne, že hypotéky zdraželi, realitný trh sa zasekol, úvery sú drahšie a dopyt po nich klesá. Na druhej strane, má to aj pozitívny efekt. Rast úrokových sadzieb vytlačil nahor aj výnosy na korporátnych dlhopisoch.

Pred niekoľkými rokmi sme na Slovensku mali korporátne dlhopisy s výnosmi okolo 3 – 5 %, dnes sa to posúva do pásma okolo 6 – 8 %. Takéto sadzby však nevydržia večne. Akonáhle sa ekonomika ochladí a inflácia sa vráti viac k cieľu dvoch percent, centrálne banky budú postupne sadzby znižovať, čo opäť zníži aj sadzby na korporátnych dlhopisoch. Tento scenár sa už dnes vo svete očakáva, že príde.  Aj preto je aktuálne obdobie ideálnou príležitosťou, ako si zafixovať vyššie výnosy na štyri roky dopredu.

Graf 1: Základná úroková sadzba Fedu. Očakáva sa, že v ďalších rokoch budú úroky opäť klesať. Zdroj: JP Morgan

Aké výhody prinášajú investorom korporátne dlhopisy?

Neodškriepiteľnou výhodou týchto nástrojov je ich stabilizačná funkcia v portfóliu investora. Ak máme v portfóliu čisto len akcie alebo trhovo ocenené dlhopisy, preceňujú sa každý deň. Ak hrozí riziko spomalenia ekonomiky, môže byť takéto portfólio viac rozkolísané kvôli neočakávaným udalostiam. Zapojenie korporátnych dlhopisov však celé portfólio stabilizuje, pretože tie sa preceňujú len o nabiehajúci úrok. Dočasný pokles hodnoty investovaných prostriedkov tak investor nepodstupuje ani v turbulentných časoch.

Netreba však zabúdať na skutočnosť, že nie je korporátny dlhopis ako korporátny dlhopis. Práve emitent je kľúčom k úspechu a návratnosti vložených prostriedkov. Nie je dôležitá len výška výnosu, ale aj história emitenta a jeho objem aktív.

Na financovanie svojich projektov využíva korporátne dlhopisy aj skupina Across, s ich emitovaním máme skúsenosti už viac 20 rokov.  Viac informácií o tom, prečo by práve korporátne dlhopisy nemali aktuálne vo vašom investičnom portfóliu chýbať, poskytol v rozhovore pre TA3 náš kolega Dominik Hapl.

Ak takýto typ produktu vyhovuje vašich investičným preferenciám a stratégii, radi vám ho pomôžeme zaradiť do vášho portfólia. Pre viac informácií prosím kontaktujte svojho konzultanta alebo nám napíšte mail na info@across.sk.

Chcem vedieť viac